Bajka o rodzinie w kosmosie – „Kosmiczna rodzinka podróżników”

InfantylnyBajki edukacyjneBajki o kosmosie i układzie słonecznymBajka o rodzinie w kosmosie - "Kosmiczna rodzinka podróżników"

Początek kosmicznej wyprawy

Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, żyła sobie rodzina kosmicznych podróżników. Mama Nova, tata Cosmo oraz ich dwójka dzieci – Luna i Astro, mieszkali na pokładzie statku kosmicznego o nazwie „Gwiezdny Wędrowiec”. Pewnego dnia postanowili wyruszyć w niezwykłą podróż, aby poznać tajemnice planet naszego Układu Słonecznego.

– Mamo, tato, czy możemy odwiedzić wszystkie planety? – zapytała podekscytowana Luna.
– Oczywiście, kochanie – odpowiedziała mama Nova. – To będzie wspaniała przygoda!

Rodzina wsiadła do „Gwiezdnego Wędrowca” i wystartowała w kierunku pierwszej planety – Merkurego. Gdy dotarli na miejsce, zobaczyli skalistą powierzchnię pokrytą kraterami.

– Spójrzcie, jak blisko Słońca znajduje się Merkury! – zawołał Astro. – Dlatego jest taki gorący.
– Tak, synku – potwierdził tata Cosmo. – Temperatura na Merkurym może sięgać nawet 430 stopni Celsjusza!

Następnie rodzina poleciała w stronę Wenus, planety otoczonej gęstymi chmurami. Gdy wylądowali, poczuli niewyobrażalne gorąco i ciśnienie.

– Ojej, tutaj jest jeszcze goręcej niż na Merkurym! – zdziwiła się Luna.
– To dlatego, że atmosfera Wenus składa się głównie z dwutlenku węgla, który zatrzymuje ciepło – wyjaśniła mama Nova.

Po opuszczeniu Wenus, rodzina skierowała się w stronę trzeciej planety od Słońca – Ziemi. Z zachwytem obserwowali błękitne oceany, zielone lasy i wysokie góry.

– Ziemia to nasz dom – powiedział z dumą tata Cosmo. – To jedyna planeta, na której wiemy, że istnieje życie.
– Jest taka piękna! – westchnęła Luna. – Musimy o nią dbać.

Spotkanie z olbrzymami

Po krótkim postoju na Ziemi, rodzina kosmicznych podróżników wyruszyła w dalszą drogę. Ich kolejnym celem był Mars, nazywany też Czerwoną Planetą.

– Dlaczego Mars jest czerwony? – zapytał zaciekawiony Astro.
– To przez rdzawy pył, który pokrywa jego powierzchnię – odpowiedział tata Cosmo. – Mars ma też najwyższy wulkan i najgłębszy kanion w całym Układzie Słonecznym!

Lądując na Marsie, rodzina miała okazję podziwiać majestatyczne krajobrazy Olimpus Mons i Valles Marineris. Następnie wyruszyli w stronę pasa asteroid, który oddzielał planety skaliste od gazowych olbrzymów.

– Te kosmiczne skały to pozostałości po formowaniu się planet – wyjaśniła mama Nova, zręcznie omijając asteroidy.

Pierwszym gazowym olbrzymem na ich trasie był Jowisz – największa planeta w Układzie Słonecznym. Gdy zbliżyli się do niego, zobaczyli charakterystyczną Wielką Czerwoną Plamę, gigantyczny antycyklon szalejący od setek lat.

– Jowisz jest tak duży, że zmieściłyby się w nim wszystkie pozostałe planety! – powiedział z podziwem tata Cosmo.
– A co to za dziwne paski na jego powierzchni? – spytała Luna.
– To chmury i wiry w atmosferze Jowisza, które tworzą piękne wzory – odpowiedziała mama Nova.

Kolejną planetą na ich trasie był Saturn, znany z swoich spektakularnych pierścieni. Rodzina z zachwytem obserwowała, jak pierścienie migoczą w świetle Słońca.

– Czy pierścienie Saturna są zrobione z lodu? – zapytał Astro.
– Tak, to miliony lodowych i skalnych okruchów, które krążą wokół planety – potwierdziła mama Nova.

Lodowe krainy Urana i Neptuna

Po opuszczeniu Saturna, rodzina kosmicznych podróżników skierowała się w stronę Urana, planety, która „leży na boku”.

– Dlaczego Uran jest taki dziwny? – spytała zaciekawiona Luna.
– Prawdopodobnie w przeszłości zderzyła się z nim inna planeta, co spowodowało, że jego oś obrotu jest mocno przechylona – wyjaśnił tata Cosmo.

Gdy dotarli do Urana, zobaczyli jego bladoniebieską atmosferę i pierścienie, które były znacznie mniej widoczne niż te Saturna.

– Uran ma też 27 księżyców, a niektóre z nich mają bardzo ciekawe nazwy, jak Miranda czy Puk! – dodała mama Nova.

Ostatnią planetą na trasie ich podróży był Neptun, odległy, lodowy olbrzym. Jego intensywnie niebieska barwa zrobiła na rodzinie ogromne wrażenie.

– Kolor Neptuna pochodzi od metanu w jego atmosferze – powiedział tata Cosmo. – Ta planeta ma też najsilniejsze wiatry w Układzie Słonecznym, które mogą osiągać prędkość ponad 2000 km/h!

Rodzina postanowiła jeszcze odwiedzić Plutona, który kiedyś był uznawany za dziewiątą planetę, ale teraz jest klasyfikowany jako planeta karłowata.

– Pluton jest tak daleko od Słońca, że jego powierzchnia jest stale zamarznięta – wyjaśniła mama Nova. – Ma też pięć księżyców, z których największy to Charon.

Powrót do domu i nowe marzenia

Po niezwykłej podróży przez Układ Słoneczny, rodzina kosmicznych podróżników postanowiła wrócić na Ziemię. W drodze powrotnej dzielili się wrażeniami i opowiadali o tym, co najbardziej im się podobało.

– Mnie zafascynowały pierścienie Saturna! – powiedziała Luna. – Wyglądały jak migoczące klejnoty na niebie.
– A mnie najbardziej podobały się burze na Jowiszu – dodał Astro. – Wielka Czerwona Plama była niesamowita!

Mama Nova i tata Cosmo uśmiechnęli się, słuchając swoich pociech. Wiedzieli, że ta podróż nie tylko dostarczyła im niezapomnianych wrażeń, ale też poszerzyła ich wiedzę o Układzie Słonecznym.

– Wiecie, co jest najważniejsze? – zapytał tata Cosmo, gdy „Gwiezdny Wędrowiec” zbliżał się do Ziemi.
– Co takiego? – odpowiedziały chórem dzieci.
– To, że każda planeta jest wyjątkowa i ma swoje własne tajemnice. Tak jak każdy z nas jest inny i wyjątkowy na swój sposób.

Gdy rodzina wylądowała na Ziemi, Luna i Astro pobiegli do swoich przyjaciół, aby opowiedzieć im o niesamowitej przygodzie. Mama Nova i tata Cosmo patrzyli na nich z dumą, wiedząc, że zaszczepili w nich miłość do nauki i odkrywania tajemnic wszechświata.

Od tej pory, każdej bezchmurnej nocy, rodzina wychodziła na dwór, by podziwiać gwiazdy i planety. Wspominali swoją niezwykłą podróż i snuli plany o kolejnych kosmicznych przygodach, które miały nadejść w przyszłości.

I tak oto bajka o rodzinie kosmicznych podróżników dobiegła końca, ale ich miłość do nauki i odkrywania tajemnic wszechświata trwała dalej, inspirując kolejne pokolenia do sięgania gwiazd.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj