Bajka o złości „Burza w szklance wody”

InfantylnyTerapeutyczneEmocje i uczuciaBajka o złości "Burza w szklance wody"

Spokojne wody

W głębinach oceanu, gdzie promienie słońca z trudem przebijały się przez turkusową toń, żyła mała rybka o imieniu Srebrzynka. Jej łuski mieniły się wszystkimi odcieniami srebra, a ogon przypominał delikatny welon. Srebrzynka uwielbiała pływać wśród kolorowych raf, bawiąc się z innymi morskimi stworzeniami.

Jednego dnia, gdy Srebrzynka wesoło płynęła między koralowcami, zauważyła coś dziwnego. Na dnie oceanu, w małej, szklanej butelce, siedziała skulona ośmiornica. Jej macki były splątane, a oczy pełne smutku. Srebrzynka, zaciekawiona tym niecodziennym widokiem, podpłynęła bliżej.

„Hej, cześć! Jestem Srebrzynka. Co robisz w tej butelce?” zapytała przyjaźnie.

Ośmiornica powoli uniosła głowę i spojrzała na rybkę podejrzliwie. „Jestem Złośnica,” mruknęła. „A co cię to obchodzi?”

Srebrzynka, nieco zaskoczona taką odpowiedzią, nie dała się zniechęcić. „Po prostu jestem ciekawa. Nigdy wcześniej nie widziałam ośmiornicy w butelce. Czy to twój dom?”

Złośnica westchnęła ciężko. „To moje schronienie. Tutaj nikt mnie nie denerwuje.”

Srebrzynka zastanowiła się przez chwilę. „Ale czy nie jest ci tam ciasno? I samotnie?”

„Może,” odpowiedziała Złośnica, „ale przynajmniej nikt mnie nie złości. Kiedy się denerwuję, robię się… no cóż, złośliwa.”

Srebrzynka zrozumiała, że Złośnica musi mieć jakiś problem z kontrolowaniem swojej złości. Postanowiła jej pomóc, ale wiedziała, że musi działać ostrożnie.

„Wiesz, Złośnico,” zaczęła delikatnie, „czasami wszyscy się denerwujemy. To normalne. Ale może zamiast chować się w butelce, mogłabyś nauczyć się radzić sobie ze złością w inny sposób?”

Złośnica spojrzała na Srebrzynkę z mieszaniną zaciekawienia i nieufności. „Niby jak? Zawsze, gdy się złoszczę, wypuszczam chmurę atramentu i wszystko wokół staje się czarne. Nikt mnie wtedy nie lubi.”

Srebrzynka uśmiechnęła się ciepło. „A co byś powiedziała na małą przygodę? Mogłybyśmy razem popływać i poszukać sposobów na radzenie sobie ze złością. Co ty na to?”

Złośnica wahała się przez chwilę. W końcu, powoli wysunęła jedną mackę z butelki. „No dobrze,” powiedziała niepewnie, „ale jeśli coś mnie zdenerwuje, wracam do butelki!”

Srebrzynka entuzjastycznie zamachała płetwami. „Super! Zobaczysz, będzie fajnie!”

I tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń między małą, srebrną rybką a temperamentną ośmiornicą. Srebrzynka wiedziała, że czeka ją trudne zadanie, ale była zdeterminowana, by pomóc Złośnicy nauczyć się kontrolować swoje emocje.

Razem wypłynęły z dna oceanu, zostawiając za sobą szklaną butelkę. Złośnica rozglądała się niepewnie, jakby spodziewała się, że w każdej chwili może się zdenerwować. Srebrzynka, widząc jej niepokój, postanowiła zacząć od czegoś prostego.

„Wiesz, Złośnico,” powiedziała, „kiedy ja się denerwuję, staram się głęboko oddychać. To pomaga mi się uspokoić.”

Złośnica spojrzała na nią sceptycznie. „Oddychać? Przecież i tak cały czas oddychamy w wodzie!”

Srebrzynka zachichotała. „To prawda, ale chodzi o to, żeby robić to świadomie. Spróbuj wziąć głęboki wdech, policz do trzech, a potem powoli wypuść wodę. Zrób to kilka razy.”

Złośnica, mimo początkowych wątpliwości, postanowiła spróbować. Zamknęła oczy i zaczęła głęboko oddychać. Ku jej zaskoczeniu, poczuła, jak napięcie w jej ciele powoli ustępuje.

„I jak?” zapytała Srebrzynka po kilku minutach.

„Dziwne,” odpowiedziała Złośnica, „ale czuję się… spokojniejsza.”

Srebrzynka uśmiechnęła się szeroko. „Widzisz? To pierwszy krok do kontrolowania złości. Kiedy czujesz, że zaczynasz się denerwować, możesz użyć tej techniki.”

Pierwsze fale

Srebrzynka i Złośnica kontynuowały swoją podróż przez ocean, odkrywając nowe miejsca i spotykając różne morskie stworzenia. Złośnica powoli zaczynała się otwierać, ale wciąż łatwo wpadała w gniew.

Pewnego dnia, gdy przepływały obok kolorowej rafy koralowej, usłyszały głośny śmiech. Grupa małych rybek bawiła się, goniąc się nawzajem. Jedna z nich, nie patrząc gdzie płynie, wpadła prosto na Złośnicę.

„Hej, uważaj trochę!” krzyknęła Złośnica, a jej oczy zabłysły gniewem.

Mała rybka, przestraszona, szybko odpłynęła. Złośnica zaczęła się trząść, a jej macki zaczęły się plątać.

„Spokojnie, Złośnico,” powiedziała szybko Srebrzynka. „Pamiętaj o oddychaniu.”

Złośnica zamknęła oczy i zaczęła głęboko oddychać, ale było widać, że wciąż jest zdenerwowana.

„To nie działa!” wykrzyknęła po chwili. „Wciąż jestem zła!”

Srebrzynka zastanowiła się przez moment. „Wiesz co? Mam pomysł. Zamiast tłumić w sobie złość, może spróbujemy ją wyrazić w bezpieczny sposób?”

„Co masz na myśli?” zapytała Złośnica, wciąż drżąc z gniewu.

„Chodź za mną,” powiedziała Srebrzynka i poprowadziła Złośnicę do małej, piaszczystej polany na dnie oceanu. „Teraz użyj swoich macek, żeby narysować na piasku to, co czujesz.”

Złośnica spojrzała na Srebrzynkę z niedowierzaniem, ale postanowiła spróbować. Zaczęła energicznie rysować na piasku, tworząc zawiłe wzory i kształty. Z każdym ruchem czuła, jak jej złość powoli odpływa.

Po kilku minutach Złośnica przestała rysować i spojrzała na swoje dzieło. Na piasku widniał skomplikowany wzór, pełen ostrych linii i wirów.

„I jak się teraz czujesz?” zapytała Srebrzynka.

Złośnica zamrugała zaskoczona. „Lepiej,” przyznała. „Jakbym przelała swoją złość na piasek.”

Srebrzynka uśmiechnęła się ciepło. „Widzisz? Czasami wystarczy znaleźć sposób, żeby wyrazić swoje emocje, zamiast je tłumić.”

Złośnica spojrzała na swój rysunek, a potem na Srebrzynkę. „Dziękuję,” powiedziała cicho. „Nigdy wcześniej nie myślałam o złości w ten sposób.”

„To dopiero początek,” odpowiedziała Srebrzynka. „Jest wiele sposobów na radzenie sobie z trudnymi emocjami. Ważne, żeby znaleźć te, które działają dla ciebie.”

W kolejnych dniach Srebrzynka i Złośnica eksperymentowały z różnymi technikami radzenia sobie ze złością. Czasami Złośnica uderzała mackami w miękki piasek, innym razem krzyczała z całych sił w bańce powietrza, która unosiła się ku powierzchni. Powoli, ale systematycznie, Złośnica zaczynała lepiej rozumieć i kontrolować swoje emocje.

Jednego dnia, gdy przepływały obok starego, zatopionego statku, Złośnica zauważyła coś błyszczącego w jednym z okien. Podpłynęła bliżej i zobaczyła, że to małe lusterko.

„Hej, Srebrzynko,” zawołała, „spójrz na to!”

Srebrzynka podpłynęła i spojrzała w lusterko. „Oh, to świetne! Wiesz co? Mam pomysł. Kiedy następnym razem poczujesz, że się złościsz, spójrz w to lusterko.”

Złośnica zmarszczyła brwi. „Po co?”

„Zobaczysz, jak wyglądasz, gdy się złościsz,” wyjaśniła Srebrzynka. „Czasami, kiedy zobaczymy siebie z zewnątrz, łatwiej nam zrozumieć nasze emocje.”

Złośnica wzięła lusterko, wciąż nie do końca przekonana. Nie wiedziała jeszcze, jak ważne okaże się to narzędzie w jej drodze do kontrolowania złości.

Spokój po burzy

Mijały dni, a Złośnica coraz lepiej radziła sobie ze swoimi emocjami. Nauczyła się rozpoznawać pierwsze oznaki złości i stosować techniki, których nauczyła ją Srebrzynka. Jednak prawdziwy test miał dopiero nadejść.

Pewnego dnia, gdy Srebrzynka i Złośnica odpoczywały na rafie koralowej, usłyszały głośny hałas. Grupa młodych rekinów bawiła się nieopodal, uderzając ogonami w skały i niszcząc delikatne korale.

Złośnica poczuła, jak wzbiera w niej gniew. Jej macki zaczęły się zaciskać, a oczy przybrały groźny wyraz. Srebrzynka, widząc co się dzieje, szybko przypomniała:

„Złośnico, pamiętaj o lusterku!”

Drżącymi mackami Złośnica wyciągnęła lusterko i spojrzała w nie. Zobaczyła swoje zniekształcone złością oblicze i nagle zrozumiała, jak bardzo się zmieniła, gdy była zdenerwowana. Wzięła głęboki oddech i powoli zaczęła się uspokajać.

„Dobra robota,” pochwaliła ją Srebrzynka. „A teraz, zamiast się złościć, może pomyślimy, jak rozwiązać ten problem?”

Złośnica zastanowiła się przez chwilę. „Może… może moglibyśmy z nimi porozmawiać? Wyjaśnić, że niszczą dom innych stworzeń?”

Srebrzynka uśmiechnęła się szeroko. „To świetny pomysł! Chodźmy.”

Razem podpłynęły do grupy rekinów. Początkowo młode drapieżniki patrzyły na nie podejrzliwie, ale Złośnica, zachowując spokój, zaczęła im opowiadać o pięknie i ważności rafy koralowej. Ku zaskoczeniu wszystkich, rekiny słuchały z zainteresowaniem.

„Nie wiedzieliśmy, że to czyjeś domy,” powiedział jeden z rekinów, zawstydzony. „Przepraszamy. Czy możemy jakoś pomóc naprawić szkody?”

Złośnica poczuła, jak wypełnia ją uczucie dumy i radości. Nie tylko udało jej się kontrolować swoją złość, ale także znalazła sposób, by rozwiązać problem w pozytywny sposób.

„Oczywiście!” odpowiedziała entuzjastycznie. „Możemy razem pracować nad odbudową rafy. To będzie świetna zabawa!”

I tak rozpoczęła się niezwykła współpraca między ośmiornicą, rybką i grupą młodych rekinów. Wspólnie pracowali nad naprawą uszkodzonych korali, ucząc się przy tym o ekosystemie rafy i znaczeniu współpracy.

Wieczorem, gdy Srebrzynka i Złośnica odpoczywały po pracowitym dniu, Złośnica powiedziała cicho:

„Wiesz, Srebrzynko, chyba już wiem, dlaczego nazwali mnie Złośnicą. Ale teraz… teraz czuję, że to imię już do mnie nie pasuje.”

Srebrzynka spojrzała na przyjaciółkę z czułością. „A jak chciałabyś się teraz nazywać?”

Ośmiornica zastanowiła się przez chwilę. „Co powiesz na… Pogodnica? Bo teraz czuję, że potrafię zachować pogodę ducha nawet w trudnych sytuacjach.”

„Pogodnica,” powtórzyła Srebrzynka z uśmiechem. „To piękne imię. Pasuje do ciebie idealnie.”

„Wiecie co?” powiedziała do swoich przyjaciół. „Myślę, że nasza przygoda pokazuje, że nawet największa burza w szklance wody może się uspokoić, jeśli nauczymy się nią zarządzać.”

Pogodnica i Ząbek przytaknęli, a ich oczy błyszczały zrozumieniem i wdzięcznością.

I tak, głęboko pod powierzchnią oceanu, trójka przyjaciół – srebrna rybka, ośmiornica i rekin – kontynuowała swoją misję, ucząc inne morskie stworzenia, że każdy może nauczyć się panować nad swoimi emocjami, przekształcając burze w spokojne wody pełne możliwości i radości.

Ta niezwykła podwodna społeczność stała się przykładem dla całego oceanu, pokazując, że zrozumienie, akceptacja i wzajemne wsparcie mogą przemienić nawet najbardziej burzliwe wody w spokojną i harmonijną przestrzeń, gdzie każde stworzenie może znaleźć swoje miejsce i rozwijać się w pełni swoich możliwości.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj