Bajka o wigilii – „Magia wigilijnej noc”

InfantylnyBajki świąteczneBajki BożonarodzenioweBajka o wigilii - "Magia wigilijnej noc"

Przygotowania dowWigilii

Była wigilia Bożego Narodzenia. Mała Zosia biegała po domu, pomagając rodzicom w przygotowaniach. Pachniało piernikami i choinką, a na stole czekały już kolorowo owinięte prezenty. To był jej ulubiony czas w roku.

Mamo, czy możemy już ubierać choinkę? – zapytała Zosia z niecierpliwością.

Jeszcze chwila, skarbie. Najpierw musimy dokończyć kolację wigilijną – odpowiedziała z uśmiechem mama.

Zosia nie mogła się doczekać, aż cała rodzina zbierze się wokół stołu. Ta atmosfera, wspólne kolędowanie i opowiadanie historii były dla niej najważniejsze.

Tata, czy już przyszedł czas, żeby wyjąć opłatki? – pytała z ciekawością.

Jeszcze moment, Zosiu. Pamiętaj, że dzielenie się opłatkiem to nasz najważniejszy wigilijny zwyczaj. Chcemy, żeby było idealnie – tata odparł spokojnie.

W międzyczasie mama przygotowywała makowiec, a tata nakładał na stół ryby. Zosia obserwowała, jak te małe elementy już tworzą część magii wigilii. Starszy brat, Krzyś, wieszał ostatnie ozdoby na choinkę, a babcia serwowała ciepłą herbatę z imbirem i miodem.

Babciu, zawsze robisz najlepszą herbatę! Opowiesz nam dzisiaj tę historię o pierwszej wigilii? – prosiła Zosia.

Oczywiście, kochanie. Ale najpierw musimy wszyscy złamać się opłatkiem – odpowiedziała babcia z tajemniczym uśmiechem.

Nagle słychać dzwonek do drzwi – to ciocia Ania z wujkiem Janem przyszli z wizytą. Przynieśli ze sobą własnoręcznie robione pierogi i kapustę z grzybami.

Wesołych świąt! – powiedzieli na wejściu, a Zosia podbiegła, żeby ich przywitać.

Cała rodzina powoli zbierała się wokół stołu, a mama nuciła kolędę pod nosem. Atmosfera zaczynała być coraz bardziej czarująca, a Zosia czuła, że każda chwila nadchodzi z większą magią.

Gdy wszystko było już gotowe, tata zgasił światła i zapalił małe świeczki na stole.

To teraz, kochani, czas na opłatek – powiedział z poczuciem świątecznego spokoju.

Zosia drżała z ekscytacji, wiedząc, że zaczyna się najważniejszy moment wigilijnej kolacji.

Dzielenie się opłatkiem

Cała rodzina zgromadziła się wokół pięknie przystrojonego stołu. W powietrzu unosił się zapach potraw, a świece delikatnie migotały, tworząc przytulną atmosferę.

Tata wziął do ręki opłatek i podszedł do mamy. Wszyscy patrzyli w skupieniu.

Mamo, przypomnij mi proszę, dlaczego łamiemy się opłatkiem? – zapytała ciekawa Zosia.

Przez dzielenie się opłatkiem wyrażamy nasze uczucia, szacunek i miłość. To symbol jedności i zgody, Zosiu – mama wyjaśniła z uśmiechem.

Tata podzielił się opłatkiem z mamą, a potem z kolejnymi członkami rodziny. Wszyscy składali sobie życzenia zdrowia, szczęścia i miłości na nadchodzący rok.

Wesołych Świąt, kochana babciu! Życzę ci dużo zdrowia i długiego życia – powiedziała Zosia, łamiąc opłatek z babcią.

Dziękuję, skarbie. Tobie także życzę wszystkiego, co najlepsze. I pamiętaj, zawsze bądź dobrym człowiekiem – odpowiedziała babcia, głaszcząc Zosię po głowie.

Rodzina zwracała uwagę na każdy szczegół tej chwili. Nawet Krzyś, który zwykle był bardziej zainteresowany grami komputerowymi, w tym momencie był pełen skupienia i powagi.

Krzyś, widzę, że choinka wygląda pięknie, świetnie się spisałeś! – zauważył z dumą tata.

Dzięki, tato. Starałem się, żeby wszystko było idealne. W końcu to wigilia – odpowiedział Krzyś z uśmiechem.

Gdy wszyscy podzielili się opłatkiem, mama przyniosła na stół pierwsze potrawy. Zosia z zachwytem obserwowała, jak kolejne dania wprowadzają jeszcze więcej ciepła i magii do wigilijnej atmosfery.

Mogę dostać kawałek karpia? – zapytała nieśmiało Zosia.

Oczywiście, kochanie. Smacznego! – odpowiedziała mama, nakładając Zosi porcję.

Rodzina zaczęła delektować się pysznymi daniami, rozmawiając o wspomnieniach z poprzednich świąt i planach na nadchodzący rok.

Pamiętacie, jak w zeszłym roku Zosia próbowała upiec pierwszego piernika? – zapytała z rozbawieniem ciocia Ania.

Tak, to było zabawne, ale w tym roku już wszystko wyszło świetnie! – odparła z dumą mama.

Kolędy w tle oraz śmiechy i rozmowy sprawiły, że atmosfera była wyjątkowa. Zosia poczuła, że to jest prawdziwa magia świąt – wspólne chwile, miłość i ciepło rodzinne.

Kolędowanie przy choince

Gdy już wszyscy nasycili się wigilijną kolacją, nadszedł czas na kolędowanie. Była to tradycja, którą rodzina Zosi pielęgnowała od pokoleń. W salonie stała pięknie przystrojona choinka, a pod nią czekały prezenty, które dodawały magii całemu wieczorowi.

Babcia wzięła ze sobą harmonijkę, a tata chwycił za gitarę. Wszyscy wstali od stołu i przesiedli się do salonu. Zosia i Krzyś usiedli na podłodze tuż przy kominku, z szeroko otwartymi oczami czekając na pierwsze dźwięki kolęd.

Którą kolędę zaśpiewamy na początek? – zapytała z entuzjazmem ciocia Ania.

Może „Cicha Noc”? To nasza ulubiona – zaproponowała mama.

Gdy tylko zabrzmiały pierwsze akordy gitary i harmonijki, salon wypełnił się melodią „Cichej Nocy”. Cała rodzina zaczęła śpiewać, a głosy niosły się echem po całym domu.

Cicha noc, święta noc, pokój niesie ludziom wszem… – śpiewali razem, uśmiechając się do siebie wzajemnie.

Zosia czuła, że to jest ten moment, na który czekała cały rok. Kolędy zawsze niosły z sobą niesamowitą ciepło i wspólny śpiew był dla niej najpiękniejszą częścią wigilii.

Po zakończeniu kilku kolęd, babcia zaczęła opowiadać o tradycjach związanych z Bożym Narodzeniem.

Kiedy byłam mała, nasze święta wyglądały trochę inaczej, ale jedno zawsze było takie same – miłość i rodzinne ciepło – babcia zaczęła swoją opowieść.

A jakie były wasze tradycje, babciu? – zapytała z ciekawością Zosia.

W tamtych czasach choinkę zdobiliśmy sami, z papieru i słomy. Te ozdoby miały dla nas wyjątkową wartość, bo robiliśmy je własnoręcznie – odpowiedziała babcia.

A prezenty? – dopytywał Krzyś.

Prezenty były skromniejsze, ale każdy z nich miał specjalne znaczenie. Były to rzeczy, które na co dzień nie były dostępne. Drobne przysmaki, ciepłe skarpety… Ale najważniejsze było to, że byliśmy razem – babcia kontynuowała swoją opowieść.

Zosia i Krzyś słuchali z zachwytem, uświadamiając sobie, że prawdziwa magia Bożego Narodzenia tkwi w tradycjach i wspólnych chwilach z rodziną, a nie w ilości prezentów pod choinką.

Po opowieściach przyszła pora na wspólne otwieranie prezentów. Dzieci czekały na to z ogromną ekscytacją, ale tym razem wiedziały, że prawdziwa magia tkwi w sercu świąt, a nie tylko w pakunkach pod choinką.

Zosia otworzyła swój prezent i znalazła w nim zestaw do tworzenia własnych ozdób choinkowych. Uśmiechnęła się, patrząc na mamę.

Mamo, teraz możemy wspólnie zrobić te ozdoby, jak opowiadała babcia! – zawołała radośnie.

Oczywiście, Zosiu. To będzie nasza nowa tradycja – odparła z uśmiechem mama.

Rodzina spędziła resztę wieczoru na wspólnym śpiewaniu kolęd i cieszeniu się swoim towarzystwem. Zosia poczuła, że ta wigilia była najpiękniejsza ze wszystkich, bo spędzona z ukochanymi osobami.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj