Bajka o segregacji śmieci – „Przygody krecika Segregacika”

InfantylnyBajki edukacyjneBajki o ekologii i środowiskuBajka o segregacji śmieci - "Przygody krecika Segregacika"

Tajemniczy las ekologii

W cichej dolinie, otoczonej przez zielone wzgórza, żyło zwierzątko, które każde dziecko chciałoby mieć za przyjaciela. Był to mały krecik o imieniu Segregacik. Krecik ten miał pewną wyjątkową cechę: potrafił rozmawiać ze zwierzętami i roślinami, a jego ulubioną aktywnością było dbanie o czystość w lesie.

Pewnego dnia, kiedy słońce świeciło wysoko na niebie, a w powietrzu unosił się zapach świeżych kwiatów, Segregacik poczuł się dziwnie poirytowany. Wszędzie wokół leżały śmieci: plastikowe butelki, papierki po cukierkach i puszki po napojach. To był widok, który naprawdę go zasmucił.

– Jak to możliwe, że w naszym pięknym lesie jest tak brudno? – zastanawiał się głośno krecik, patrząc na bałagan.

Podszedł do niego sowia nauczycielka, Mądra Sowa.

– Segregaciku, co się stało? Dlaczego jesteś taki smutny? – zapytała Sowa, widząc zmartwiony wyraz twarzy krecika.

– Mądra Sowo, spójrz tylko na te wszystkie śmieci! Jak możemy żyć w takim bałaganie? Trzeba coś z tym zrobić! – odpowiedział energicznie Segregacik.

Mądra Sowa uśmiechnęła się łagodnie.

– Masz rację, Segregaciku. To miejsce potrzebuje twojej pomocy. Musisz nauczyć zwierzęta, jak prawidłowo segregować odpady, żebyśmy mogli cieszyć się czystym i zdrowym lasem.

I tak rozpoczęła się wielka przygoda krecika Segregacika w Tajemniczym Lesie Ekologii. Jego misją było nauczenie wszystkich mieszkańców lasu, jak dbać o środowisko przez segregację odpadów.

Szkoła śmieci

Segregacik postanowił zorganizować szkołę śmieci, gdzie każdego dnia będą uczyć się, jak prawidłowo sortować odpady. W lesie powstała specjalna polana, gdzie umieścił piękne kolorowe pojemniki do segregacji: na papier, plastik, szkło i bioodpady.

Kiedy nadeszła pierwsza lekcja, pojawiło się wiele zwierząt. Był tam jeżyk Piotruś, wiewiórka Ruda, a także żaba Gustavina i lis Radek. Wszyscy byli ciekawi, czego dowiedzą się od Segregacika.

– Witajcie, moi drodzy przyjaciele! – zaczął Segregacik. – Dzisiaj nauczę was, jak poprawnie segregować śmieci. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu możemy chronić nasz las i zdrowie jego mieszkańców.

Piotruś, jeżyk, poruszył się niecierpliwie.

– Segregaciku, ale po co mamy to robić? Co się stanie, jeśli będziemy wyrzucać wszystko razem?

– To bardzo dobre pytanie, Piotrusiu – odparł krecik. – Kiedy nie segregujemy śmieci, wiele rzeczy, które mogłyby być ponownie użyte, trafia na wysypiska, gdzie się rozkładają, zanieczyszczając ziemię i wodę. Poza tym, produkujemy wtedy więcej śmieci, które niepotrzebnie zajmują miejsce.

– Rozumiem, ale jak to zrobić poprawnie? – zapytała wiewiórka Ruda, zerkając na kolorowe pojemniki.

– To bardzo proste! – uśmiechnął się Segregacik. – Popatrzcie tutaj. Do niebieskiego pojemnika wrzucamy papier. Możecie tutaj wrzucać gazety, kartki papieru, ale nie brudne serwetki. Do żółtego pojemnika wrzucamy plastik, czyli butelki, opakowania. Ważne, żeby były czyste. Zielony pojemnik to szkło, czyli słoiki i butelki, ale nie porcelana. A brązowy to bioodpady – resztki warzyw, owoców, skorupki jajek.

Wszystkie zwierzęta słuchały uważnie, starając się zapamiętać wszystkie wskazówki. Boris, młody borsuk, nagle zrozumiał.

– A co zrobić z rzeczami, które nie pasują do żadnego z tych pojemników? – zapytał.

– Boris, to również ważne pytanie! – odparł krecik. – Jeśli nie wiesz, co zrobić z jakimś odpadem, najlepiej sprawdzić informacje na opakowaniu lub zapytać dorosłych. Niektóre rzeczy, jak elektronikę czy baterie, trzeba oddać do specjalnych punktów.

Dzięki tej lekcji, zwierzęta zrozumiały, jak ważna jest segregacja odpadów i obiecały, że od teraz będą dbać o to, żeby ich las był zawsze czysty i piękny.

Niespodziewana Misja

Jednak nie wszystkie zwierzęta w lesie były tak chętne do nauki. W mrocznej części lasu mieszkał stary niedźwiedź, Baryłka, który nigdy nie przejmował się śmieciami. Każdego dnia rzucał butelki i puszki gdzie popadnie. Mieszkańcy lasu bali się go poprosić o zmianę swoich przyzwyczajeń.

Segregacik wiedział, że musi podejść do niedźwiedzia i przekonać go do zmiany zachowania. Słuchał rad Mądrej Sowy, która doradziła mu, aby podejść do Baryłki z szacunkiem i spokojem.

– Tylko spokojna rozmowa może coś zmienić, Segregaciku – powiedziała Mądra Sowa. – Wiem, że Baryłka może wydawać się groźny, ale w głębi serca na pewno chce pomóc.

Segregacik poczuł się bardziej pewny siebie po tych słowach. Tego samego wieczoru wyruszył w głąb lasu, by znaleźć Baryłkę. Znalezienie go nie było trudne, ponieważ ślady bałaganu prowadziły prosto do jego nory.

– Baryłko? Możemy porozmawiać? – zawołał Segregacik, stojąc przed ciemnym wejściem do jaskini niedźwiedzia.

Po chwilowej ciszy, z mroku wyłonił się potężny niedźwiedź. Mierzył z nieprzyjaznym wyrazem twarzy, ale jego oczy zdradzały, że jest ciekawy wizyty małego krecika.

– Czego tu chcesz, mały kreciku? – mruknął Baryłka.

– Przyszedłem porozmawiać o naszym lesie – zaczął Segregacik. – Wszyscy mieszkańcy starają się teraz dbać o miejsce, w którym żyjemy. Segregujemy śmieci i staramy się, żeby nasz las był czysty. Chciałbym, żebyś do nas dołączył.

Baryłka wydawał się zaskoczony.

– Dlaczego miałbym to robić? Przecież od lat las tak wyglądał i nikt nie narzekał – odpowiedział niepewnie.

– Ale teraz wiemy więcej o tym, jak nasze śmieci szkodzą środowisku – tłumaczył cierpliwie Segregacik. – Kiedy wyrzucamy odpady byle gdzie, ziemia, woda i powietrze stają się zanieczyszczone. To szkodzi nam wszystkim, również tobie.

Niedźwiedź zawahał się. Z jednej strony był uparty, ale z drugiej zaczynał rozumieć słowa małego krecika.

– Pomyśl o tym, Baryłko – kontynuował Segregacik. – W czystym lesie będzie się nam lepiej żyło. Ty również nie chcesz przecież, żeby twoje ulubione miejsce do spania było pełne śmieci. Pomóż nam zmienić nasz las na lepsze.

Baryłka w końcu skinął głową.

– Dobrze, spróbuję. Ale tylko dlatego, że prosisz mnie z takim szacunkiem. Co mam robić?

Segregacik uśmiechnął się szeroko. Wiedział, że to był pierwszy krok do wielkich zmian w lesie.

– Po prostu zacznij od segregacji swoich śmieci i przenieś je do odpowiednich pojemników. Zacznij od małych kroków, a zobaczysz, jak wielki efekt to przyniesie – poradził Segregacik.

W ten sposób stary niedźwiedź Baryłka zaczął zmieniać swoje nawyki. Rezultaty były widoczne już po kilku tygodniach: las stawał się coraz bardziej czysty, a nawet Baryłka czuł się lepiej w swoim uporządkowanym otoczeniu.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj