Bajka o Bieszczadach – „Przygoda w krainie Bieszczadów”

InfantylnyBajki edukacyjneBajki o ekologii i środowiskuBajka o Bieszczadach - "Przygoda w krainie Bieszczadów"

Spotkanie przyjaciół i wyprawa do Rezerwatu Tysiąca Drzew

W samym sercu malowniczych Bieszczadów, wśród gęstych lasów i wysokich szczytów, mieszkała mała sarenka o imieniu Basia. Basia uwielbiała przemierzać górskie szlaki, podziwiać piękno otaczającej ją przyrody i poznawać nowych przyjaciół.

Pewnego słonecznego dnia, Basia spotkała na swojej drodze sympatycznego niedźwiadka Misia.
„Cześć Basiu, dokąd tak wędrujesz?” – zapytał ciekawski Miś.
„Witaj Misiu, idę odwiedzić moją przyjaciółkę sowę Zosię, mieszka w starej dziupli na skraju lasu” – odpowiedziała radośnie Basia.
„Wspaniale, mogę ci potowarzyszyć? Uwielbiam poznawać nowe miejsca i nowych przyjaciół” – zaproponował Miś.

Basia z radością przystała na propozycję Misia i razem ruszyli w stronę starej dziupli. Po drodze podziwiali piękno bieszczadzkiej przyrody – majestatyczne buki i jodły, szemrzące strumyki i kolorowe polany pełne pachnących kwiatów.

„Wiesz Misiu, Bieszczady to naprawdę wyjątkowe miejsce” – powiedziała Basia. „Mamy tutaj aż 230 gatunków kręgowców, a flora Bieszczadów liczy aż 1000 gatunków roślin naczyniowych. To prawdziwy przyrodniczy raj!”

Miś słuchał z zaciekawieniem opowieści Basi. Był pod wielkim wrażeniem jej wiedzy i miłości do bieszczadzkiej przyrody.

Kiedy dotarli do starej dziupli, przywitała ich sowa Zosia. Była bardzo uradowana wizytą przyjaciół.
„Basiu, Misiu, jak cudownie was widzieć!” – zahuczała radośnie. „Mam dla was wspaniałą wiadomość – w Bieszczadach powstał właśnie nowy rezerwat przyrody, Rezerwat Tysiąca Drzew!”

„To wspaniała wiadomość!” – ucieszyła się Basia. „Musimy to koniecznie zobaczyć, prawda Misiu?”
Miś z entuzjazmem pokiwał głową. Nie mógł się doczekać, aby poznać to niezwykłe miejsce.

I tak trójka przyjaciół – sarenka Basia, niedźwiadek Miś i sowa Zosia – wyruszyła na wyprawę do nowego rezerwatu, pełni ekscytacji i ciekawości, jakie nowe przygody i odkrycia czekają na nich wśród dzikiej bieszczadzkiej przyrody.

Odkrywanie dzikiej przyrody w Rezerwacie Tysiąca Drzew

Rezerwat Tysiąca Drzew przywitał przyjaciół gęstym, pachnącym lasem. Stare drzewa szumiały na wietrze, a promienie słońca tańczyły na leśnej ściółce. Basia, Miś i Zosia z zachwytem rozglądali się dookoła.

„To miejsce jest wprost magiczne!” – westchnęła Basia. „Czuję się tutaj jak w bajce.”
„I pomyśleć, że ten las ma aż 150 lat” – dodała mądra Zosia. „To jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych fragmentów Puszczy Karpackiej.”

Nagle ich uwagę przykuł szelest w pobliskich krzakach. To mały ryś wychynął ciekawie zza listowia.
„Dzień dobry, jestem Rysiek” – przedstawił się nieśmiało. „Rzadko spotykam tutaj innych mieszkańców lasu.”

„Miło cię poznać Ryśku!” – ucieszył się Miś. „My też jesteśmy tu pierwszy raz. Basia opowiadała nam o pięknie Bieszczadów i postanowiliśmy to zobaczyć na własne oczy.”

„Trafiliscie w dobre miejsce” – zamruczał z dumą Rysiek. „Bieszczady to ostoja dla wielu rzadkich zwierząt. Oprócz rysi, możecie tu spotkać wilki, rysie, niedźwiedzie, a nawet żubry!”

Przyjaciele słuchali opowieści Ryśka z wypiekami na twarzach. Basia nie mogła wyjść z podziwu, jak wiele niezwykłych stworzeń kryje się w bieszczadzkich lasach.

Rysiek zaproponował, że oprowadzi ich po swoim ulubionym zakątku rezerwatu – dolinie potoku, gdzie rosną stare olchy i wierzby.
„Uważajcie tylko na żmije” – ostrzegł. „Lubią wygrzewać się na słońcu wśród kamieni nad potokiem.”

Basia, Miś i Zosia ostrożnie podążali za Ryśkiem wzdłuż szemrzącego strumienia. Podziwiali kaskady pachnących ziół i kolorowe ważki unoszące się nad taflą wody. W pewnej chwili Zosia przystanęła i wskazała dziobem na przeciwległy brzeg.

„Spójrzcie, to bóbr!” – szepnęła podekscytowana. „Bieszczady to jeden z ostatnich bastionów tych niezwykłych zwierząt w Polsce.”

Przyjaciele z zachwytem obserwowali, jak bóbr sprawnie ścina drzewo, przygotowując materiał na swoją żeremia. To był niezapomniany widok.

Dzień powoli chylił się ku zachodowi, a Basia, Miś, Zosia i ich nowy przyjaciel Rysiek z żalem opuszczali rezerwat. Wiedzieli jednak, że to miejsce na zawsze pozostanie w ich sercach jako symbol dzikiego piękna Bieszczadów.

Magia bieszczadzkich połonin i spotkanie z Królem Lasu

Kolejnego dnia Basia postanowiła zabrać przyjaciół na wycieczkę na jedną z bieszczadzkich połonin.
„Połoniny to takie specjalne łąki w górach” – tłumaczyła Misiowi, który pierwszy raz słyszał tę nazwę. „Rosną tam rzadkie rośliny, których nie spotkasz nigdzie indziej, jak goryczka czy dziewięćsił.””

A czy zobaczymy tam też jakieś ciekawe zwierzęta?” – dopytywał podekscytowany Miś.
„Na pewno! Na połoninach żyją jelenie, sarny, a czasem można wypatrzeć nawet orła przedniego” – zapewniła Basia.

Zosia, która jako sowa miała doskonały wzrok, od razu wypatrzyła wśród traw stadko jeleni.
„Patrzcie, jakie piękne poroże ma ten jeleń!” – zahuczała. „To chyba jeleń karpacki, endemiczny podgatunek, który występuje tylko w Bieszczadach.”

Przyjaciele z zachwytem obserwowali dostojne zwierzęta, kiedy nagle rozległ się głośny ryk. To ogromny niedźwiedź wyłonił się z lasu na skraju polany.

„Nie bójcie się” – uspokoił ich Rysiek. „To Bartek, król bieszczadzkich lasów. Jest duży, ale łagodny jak baranek.”

Bartek powoli podszedł do zaskoczonych przyjaciół.
„Witajcie na mojej połoninie” – zamruczał. „Cieszę się, że mogę was tu gościć. Mam nadzieję, że podoba wam się piękno naszych stron.”

„Jest cudownie!” – zapewniła Basia. „Nigdzie indziej nie widziałam takiej różnorodności roślin i zwierząt.”

„To prawda” – przytaknął Bartek. „Bieszczady to wyjątkowy zakątek. Dlatego tak ważna jest ochrona tego miejsca. Mamy tu parki narodowe, rezerwaty, obszary Natura 2000. Dzięki temu możemy cieszyć się dziką przyrodą i przekazać ją następnym pokoleniom.”

Słowa Bartka głęboko zapadły w serca przyjaciół. Zrozumieli, jak cenna i delikatna jest równowaga w przyrodzie, i jak istotna jest rola każdego stworzenia w tym ekosystemie.

Spędzili na połoninie cudowny dzień, ciesząc się słońcem, zapachem ziół i towarzystwo nowych przyjaciół. A kiedy nadszedł czas powrotu, wiedzieli, że zabiorą ze sobą nie tylko wspomnienia, ale i obietnicę, by zawsze dbać i chronić dziką przyrodę Bieszczadów.

Tajemnica Wetlińskiej Pustelni i obietnica ochrony przyrody

Nadszedł ostatni dzień pobytu Basi, Misia i Zosi w Bieszczadach. Z pewnym smutkiem, ale i bagażem cudownych wspomnień, przyjaciele postanowili odwiedzić jeszcze jedno wyjątkowe miejsce – Wetlińską Pustelnię.

„To miejsce pełne jest legend i tajemnic” – opowiadała Basia, prowadząc przyjaciół leśną ścieżką. „Podobno mieszkał tu kiedyś pustelnik, który rozumiał mowę zwierząt i znał wszystkie sekrety lasu.”

„Ciekawe, czy spotkamy tu jakieś leśne duchy?” – zastanawiał się Miś, rozglądając się z ekscytacją.

Kiedy dotarli na miejsce, ich oczom ukazała się stara, drewniana chatka, wtulona w zbocze góry. Dookoła panowała magiczna cisza, przerywana tylko śpiewem ptaków i szumem wiatru w koronach drzew.

Nagle z wnętrza chaty wyszła postać – staruszek o długiej, siwej brodzie i bystrych oczach.
„Witajcie, wędrowcy” – przywitał ich ciepło. „Jestem Władek, strażnik Wetlińskiej Pustelni. Czuję, że przybyliście tu w szczytnym celu.”

Basia opowiedziała Władkowi o ich przygodach w Bieszczadach i o tym, jak pokochali to miejsce.
„Chcielibyśmy jakoś pomóc w ochronie tutejszej przyrody” – wyznała. „Ale nie wiemy za bardzo, od czego zacząć.”

Władek uśmiechnął się i zaprosił ich do środka. W chacie pachniało ziołami i drewnem. Na ścianach wisiały stare mapy i zdjęcia zwierząt.

„Najważniejsze, to zacząć od siebie” – powiedział, nalewając im aromatycznej herbaty. „Szanujcie przyrodę, nie śmiećcie w lesie, nie płoszcie zwierząt. I opowiadajcie innym o pięknie Bieszczadów, aby też chcieli je chronić.”

Przyjaciele kiwali głowami, chłonąc każde słowo Władka. Czuli, że spotkali kogoś naprawdę wyjątkowego.

„I pamiętajcie” – dodał staruszek z uśmiechem. „Zawsze możecie tu wrócić. Bieszczady będą na was czekać.”

Pożegnali się z Władkiem, obiecując, że będą pamiętać o jego radach. A kiedy schodzili ze zbocza góry, niosąc w sercach nowe postanowienia, wiedzieli, że zostawiają w Bieszczadach cząstkę siebie.

Od tej pory, gdziekolwiek byli, zawsze opowiadali o magii bieszczadzkiej przyrody. O starych puszczach i połoninach, o rysiach, żubrach i niedźwiedziach, o sile i kruchości natury. I mieli nadzieję, że ich słowa wzbudzą w innych tę samą miłość i chęć ochrony, które oni odkryli wśród bieszczadzkich lasów.

Bo Bieszczady to nie tylko miejsce na mapie. To stan duszy, to szacunek dla dzikości, to obietnica, by ją pielęgnować i przekazywać dalej. I Basia, Miś oraz Zosia wiedzieli, że będą tej obietnicy dochować.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj