Bajka o Dniu Dziecka „Zabawki na strajku żądają uwagi”

InfantylnyBajki świąteczneInne świętaBajka o Dniu Dziecka „Zabawki na strajku żądają uwagi”

„Zabawki na strajku żądają uwagi” to pouczająca bajka o Dniu Dziecka, która uczy dzieci szacunku do zabawek i odpowiedzialności. Historia pokazuje, jak ważne jest dbanie o swoje rzeczy i docenianie tego, co się posiada. Przygody Misia Guziczka i jego przyjaciół uczą empatii i troski.

Niezadowolone zabawki

W pokoju małego Jasia panował niezwykły rozgardiasz. Zabawki leżały porozrzucane po całym pomieszczeniu, niektóre były połamane, inne brudne i zakurzone. Miś Guziczek, ulubiona przytulanka chłopca, siedział smutno w kącie, przyglądając się chaosowi dookoła.

Ach, jak dawno Jaś mnie nie przytulał” – westchnął ciężko, patrząc na swoje postrzępione futro i brakujący guzik przy uchu.

Obok niego leżała Lalka Kropka, której sukienka była poplamiona i potargana. „Pamiętasz, Guziczku, jak kiedyś Jaś dbał o nas wszystkie? Codziennie nas sprzątał i układał na półkach” – powiedziała z nostalgią w głosie.

Miś Guziczek pokiwał smutno głową. „Tak, to były piękne czasy. Teraz Jaś jest zajęty tylko swoim tabletem i komputerem. Zupełnie o nas zapomniał.

Nagle, z drugiego końca pokoju dobiegł ich głos starego, drewnianego konika na biegunach. „Moi drodzy, tak dłużej być nie może! Musimy coś z tym zrobić!

Zabawki zaczęły się zbierać wokół konika, ciekawe jego pomysłu. „Co proponujesz?” – zapytała zaciekawiona Lalka Kropka.

Strajk!” – wykrzyknął konik. „Jutro jest Dzień Dziecka, prawda? To idealny moment, żeby pokazać Jasiowi, jak ważne jesteśmy i jak powinien o nas dbać!

Zabawki zaczęły między sobą szeptać i dyskutować. Pomysł wydawał się ryzykowny, ale wszyscy zgadzali się, że trzeba coś zrobić. W końcu Miś Guziczek wstał i powiedział głośno: „Zgadzam się! Pokażmy Jasiowi, że jesteśmy ważne i zasługujemy na szacunek!

Lalka Kropka klasnęła w ręce z entuzjazmem. „Ale jak to zrobimy? Przecież nie możemy się ruszać, gdy Jaś jest w pobliżu.

Konik na biegunach uśmiechnął się tajemniczo. „Mam plan. Gdy Jaś pójdzie spać, spotkamy się wszyscy w centrum pokoju. Wtedy omówimy szczegóły naszej akcji.

Zabawki rozeszły się do swoich miejsc, podekscytowane nadchodzącym wydarzeniem. Miś Guziczek i Lalka Kropka zostali jeszcze chwilę, rozmawiając cicho.

Myślisz, że to zadziała?” – zapytała niepewnie Kropka.

Musi zadziałać” – odpowiedział Guziczek. „To nasza jedyna szansa, żeby przypomnieć Jasiowi o nas i o tym, jak ważna jest troska o zabawki.

Gdy nadszedł wieczór i Jaś poszedł spać, zabawki zebrały się w umówionym miejscu. Konik na biegunach przedstawił swój plan, a pozostałe zabawki słuchały z uwagą. Wszyscy zgodzili się, że to ryzykowne, ale warte spróbowania.

Pamiętajcie” – powiedział na koniec konik. „Robimy to nie tylko dla siebie, ale też dla Jasia. Chcemy mu przypomnieć o radości, jaką daje zabawa i troska o swoje rzeczy.

Z tymi słowami zabawki rozeszły się do swoich miejsc, gotowe na nadchodzący dzień i wielką akcję, która miała odmienić ich los.

Dzień Dziecka i wielki strajk

Nastał ranek Dnia Dziecka. Jaś obudził się podekscytowany, spodziewając się prezentów i niespodzianek. Kiedy jednak wszedł do swojego pokoju, zamarł w zdumieniu. Wszystkie jego zabawki zniknęły!

Mamo! Tato! Gdzie są moje zabawki?” – zawołał przerażony.

Rodzice przybiegli zaalarmowani krzykiem chłopca. Byli równie zaskoczeni jak on. Przeszukali cały dom, ale nigdzie nie znaleźli zaginionych zabawek.

To niemożliwe” – powiedziała mama. „Przecież zabawki nie mogły same wyjść z domu.

Jaś usiadł załamany na łóżku. „Co ja teraz zrobię? To miał być najlepszy Dzień Dziecka w moim życiu, a teraz nie mam nawet z czym się bawić.

W tym momencie chłopiec zauważył małą karteczkę leżącą na podłodze. Podniósł ją i przeczytał na głos:

Drogi Jasiu, My, Twoje zabawki, postanowiliśmy odejść. Nie dbałeś o nas, nie sprzątałeś nas, a niektórych z nas nawet połamałeś. Czujemy się zaniedbane i niekochane. Jeśli chcesz nas odzyskać, musisz nas znaleźć i obiecać, że będziesz o nas dbał. Podpisano: Twoje zabawki

Jaś nie mógł uwierzyć własnym oczom. Czy to możliwe, że jego zabawki naprawdę ożyły i postanowiły go opuścić? Poczuł się winny i zawstydzony.

Mamo, tato, muszę je znaleźć!” – wykrzyknął. „Obiecuję, że od teraz będę o nie dbał!

Rodzice, widząc determinację syna, postanowili mu pomóc. Wspólnie zaczęli przeszukiwać dom, zaglądając w każdy kąt i szczelinę.

W międzyczasie, zabawki ukryte w piwnicy obserwowały całą sytuację przez małe okienko. Miś Guziczek i Lalka Kropka wymienili zaniepokojone spojrzenia.

Myślisz, że nie przesadziliśmy?” – szepnęła Kropka. „Jaś wygląda na naprawdę zmartwionego.

Guziczek pokręcił głową. „To dla jego dobra. Musi zrozumieć, jak ważne jest dbanie o swoje rzeczy.

Nagle usłyszeli kroki na schodach prowadzących do piwnicy. To był Jaś! Chłopiec powoli schodził w dół, rozglądając się uważnie.

Zabawki? Jesteście tu?” – zawołał niepewnie. „Przepraszam, że o was nie dbałem. Obiecuję, że się poprawię!

W tym momencie Miś Guziczek nie wytrzymał. Wyskoczył zza pudła, za którym się ukrywał, i pobiegł prosto w ramiona zaskoczonego Jasia.

Guziczek!” – wykrzyknął chłopiec, przytulając misia. „Tak mi przykro, że cię zaniedbałem!

Widząc to, pozostałe zabawki również wyszły z ukrycia. Jaś był zdumiony, ale jednocześnie szczęśliwy, że odnalazł swoich przyjaciół.

Obiecuję, że od dziś będę o was dbał” – powiedział poważnie. „Będę was sprzątał, naprawiał i bawił się z wami codziennie.

Zabawki patrzyły na siebie z zadowoleniem. Ich plan zadziałał!

Nowy początek

Od tego dnia w pokoju Jasia zapanował nowy porządek. Chłopiec, zgodnie z obietnicą, zaczął dbać o swoje zabawki z niespotykanym dotąd zaangażowaniem. Każdego wieczora, przed pójściem spać, sprzątał swój pokój i układał zabawki na półkach.

Dobranoc, Guziczku” – szeptał, całując misia w nos. „Dobranoc, Kropko” – mówił, układając lalkę na jej ulubionej poduszce.

Zabawki były zachwycone zmianą, jaka zaszła w Jasiu. Często, gdy chłopiec spał, zbierały się razem, by porozmawiać o minionym dniu.

Czy widzieliście, jak delikatnie Jaś naprawił moje kółko?” – pytał z dumą samochodzik wyścigowy. „Teraz jeżdżę lepiej niż kiedykolwiek!

Lalka Kropka przytaknęła entuzjastycznie. „A mnie uszyła nową sukienkę! Spójrzcie, jaka jest piękna!

Miś Guziczek siedział pośrodku, uśmiechając się szeroko. „Nasz plan zadziałał lepiej, niż mogliśmy się spodziewać. Jaś naprawdę się zmienił.

Konik na biegunach, który wymyślił cały plan, kiwał z zadowoleniem głową. „To prawda. Ale pamiętajcie, że to dopiero początek. Musimy dbać o to, żeby Jaś nie zapomniał o swoich obietnicach.

Zabawki zgodziły się jednogłośnie. Postanowiły, że będą wspierać Jasia w jego nowych nawykach, pokazując mu, jak wiele radości może dać dbanie o swoje rzeczy.

Kilka dni później, gdy Jaś wrócił ze szkoły, czekała na niego niespodzianka. Na jego biurku leżał pięknie zapakowany prezent.

Co to może być?” – zastanawiał się, ostrożnie rozpakowując paczkę.

Wewnątrz znalazł album ze zdjęciami. Każda strona przedstawiała Jasia bawiącego się z inną zabawką. Były tam zdjęcia z jego wczesnego dzieciństwa, gdy przytulał Guziczka, bawił się z Kropką, czy jeździł na koniku na biegunach.

Na ostatniej stronie albumu znalazł napis: „Dla najlepszego opiekuna zabawek na świecie. Dziękujemy, że o nas dbasz. Kochamy Cię, Jasiu!

Chłopiec poczuł, jak łzy napływają mu do oczu. Przytulił album do piersi i rozejrzał się po pokoju, patrząc na wszystkie swoje zabawki z miłością.

Dziękuję wam” – szepnął. „Obiecuję, że zawsze będę o was pamiętał i dbał.

Od tego dnia Jaś stał się nie tylko wzorowym opiekunem swoich zabawek, ale także zaczął uczyć innych dzieci, jak ważne jest dbanie o swoje rzeczy. Opowiadał im historię o tym, jak jego zabawki „zorganizowały strajk” w Dzień Dziecka, ucząc go ważnej lekcji.

A zabawki? Cóż, były najszczęśliwszymi zabawkami na świecie, wiedząc, że mają tak wspaniałego przyjaciela jak Jaś.

Tak oto historia o strajku zabawek w Dzień Dziecka stała się legendą, przekazywaną z pokolenia na pokolenie, ucząc dzieci wartości dbania o swoje rzeczy i doceniania tego, co się ma.

Przeczytaj również

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj